PVC (polyvinylchlorid) je všestranný, léty ověřený a spolehlivý materiál. Byl vyvinut už ve 30. letech minulého století jako jeden z prvních syntetických materiálů – plastů. Je to materiál velmi dobře zpracovatelný různými technologiemi, například válcováním, vytlačováním, nanášením či litím, proto je předurčen pro širokou škálu aplikací.
PVC má unikátní kombinaci vlastností. Jeho vlastnosti se dají pomocí zpracovatelských aditiv dále různě měnit. Běžné rozdělení PVC je na měkčené, označované nejčastěji PVC-P, a na tvrdé označované PVC-U. Polyvinylchlorid patří mezi materiály, které lze dobře recyklovat a opětovně používat při výrobě výrobků. Recyklované PVC se označuje PVC-R. Obecně bývají výrobky z PVC nazývány výrobky z vinylu.
PVC-U je vyznačuje větší pevností, tuhostí i tvrdostí. Používá se převážně u výrobků pro technické aplikace, kde se cení jeho fyzikálně mechanické vlastnosti spolu s dlouhou životností.
Typické příklady aplikací zahrnují:
Trubky pro transport různých tekutin (pitná vody, odpady).
Profily – hlavně okenní, ale i menší technické profily pro automobilový nebo elektro průmysl.
Tvarované výrobky – fitinky, přechodové a koncové prvky vedení.
Obaly na léky a léčiva, tzv. blisterové obaly.
Obaly na potraviny, např. mražené výrobky.
PVC samotné je sypký materiál. Přidáním různých zpracovatelských aditiv podle požadavků konečné aplikace se připraví směsný materiál ve formě granulí – granulát PVC-U. Granulát se působením tepla a tlaku dále zpracovává do tvaru hotového výrobku. Pro výše uvedené technické aplikace se k tomu používá technologie vytlačování (trubky, profily), vstřikování do formy (třírozměrné výrobky) nebo tvarování.